Co ja właściwie sprzedaję? Własność a spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Artykuł  również dostępny się na łamach www.gratka.pl w sekcji Sprzedaję  i wciąż tam jest 🙂

Prawo własności to temat niejednokrotnie już poruszany w branżowej prasie. Mimo to często się zdarza, że sami nie do końca wiemy, jakim prawem do lokalu dysponujemy – spółdzielczym własnościowym czy odrębną własnością. Warto to sprawdzić oraz poznać podstawowe różnice i konsekwencje z tego wynikające.

Zacznijmy od niewidocznych na pierwszy rzut oka, lecz bardzo istotnych różnic pomiędzy spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, a pełną własnością. Własność jest najszerszym prawem rzeczowym, pozwalającym właścicielowi korzystać z rzeczy według swojego uznania. W nieruchomościach z własnością mamy do czynienia wtedy, gdy jako posiadacz mieszkania mamy również udział w gruncie, na którym stoi budynek lub prawo do jego użytkowania wieczystego. Lokal będący pełną własnością zawsze ma swoją księgę wieczystą.

Przy spółdzielczym własnościowym prawie do mieszkania nie mamy prawa własności (lub prawa użytkowania wieczystego) do gruntu, na którym stoi nasz blok – właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest spółdzielnia mieszkaniowa. Możemy mieć jednak księgę wieczystą. Tutaj warto pamiętać, że nie każde mieszkanie z księgą wieczystą jest własnością. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest jedynie „ograniczonym prawem rzeczowym”. Założenie księgi wieczystej na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nic nie zmienia w jego formie własności, a jedynie pozwala mieszkanie zadłużyć, czyli umożliwia zaciągnięcie kredytu pod jego zakup. Bank wie wówczas, gdzie ma wpisać hipotekę.

Kiedyś to spółdzielnie budowały całe osiedla, dlatego w jednym bloku lub klatce mogą się znajdować zarówno mieszkania ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, jak i z udziałem w gruncie.              W obrocie rynkowym ceny zarówno jednych, jak i drugich nie różnią się między sobą. Obydwa prawa są zbywalne, dziedziczne i podlegają egzekucji. Można je wynająć, zapisać i darować, a ich sprzedaż wymaga formy aktu notarialnego.

Zazwyczaj bez większych przeszkód i w miarę szybko można spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przekształcić w prawo własności. Wiąże się to zakupem udziału w gruncie od spółdzielni oraz opłatą za akt notarialny i wpisami. Nie są to wysokie koszty i oscylują w granicach 1–2 tys. zł.

Ciekawostką jest to, że w niektórych przypadkach – dość licznych w ostatnich latach – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zyskało przewagę konkurencyjną, właśnie ze względu na to, że jego właściciel nie ma prawa do gruntu pod budynkiem. Dzieje się tak za sprawą coraz większej liczby cudzoziemców (w ostatnim czasie zwłaszcza Ukraińców), którzy chcą nabyć w Polsce mieszkanie, ale polskie prawo im to ogranicza. Np. kupno nieruchomości przez obcokrajowców w strefach przygranicznych wymaga zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a cały proces trwa ok. 6 miesięcy.        W tej sytuacji są oni bardziej zainteresowani spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, gdzie takiej zgody od ministerstwa nie potrzebują i mogą szybko sfinalizować transakcję.

Niniejszy tekst przybliża tylko podstawowe różnice pomiędzy prawem własności, a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Przed sprzedażą lub zakupem mieszkania należy bardzo dokładnie sprawdzić jego stan prawny, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy nieruchomości.

Autor: Sylwia Wróblewska i Redakcja gratka.pl

http://www.gratka.pl/mieszkam/artykul/co-ja-wlasciwie-sprzedaje-wlasnosc-a-spoldzielcze,3748513,art,t,id,tm.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *