Jak zmieniają się czynsze najmu w ciągu roku, najwyższe stawki w czerwcu.

Właśnie minął czerwiec, miesiąc w którym właściciele mieszkań na wynajem długoterminowy w Gdańsku mogą liczyć na uzyskanie najwyższych stawek czynszów najmu. Kto przespał ten okres, bo zachłysnął się dużym zainteresowaniem swoim mieszkaniem, za bardzo przebierał w najemcach i wciąż podbijał stawkę może teraz „chwilę” poczekać na chętnych, a za dwa miesiące będzie musiał obniżyć oczekiwany czynsz najmu.

W Trójmieście stawki czynszów najmu podlegają wahaniom w zależności od pory roku, a nawet miesiąca. Szczególnie odczuwalne jest to w dzielnicach położonych najbliżej morza oraz na obszarze Śródmieścia i Starego Miasta, słowem wszystko wzdłuż kolejki SKM.

Jeśli myślimy o wynajmie długoterminowym to najlepszym miesiącem na poszukiwanie najemców jest właśnie czerwiec.           W czerwcu wielu najemców musi opuścić wynajmowane mieszkania, bo ich właściciele chcą przez wakacje wynajmować je turystom i jeszcze więcej z nich wycisnąć. Dodatkowo atmosferę podgrzewają wszelkie „kursy” i „live” z najmu krótkoterminowego i przedstawianych w nich wizjach dużych zarobków. W czerwcu na rynku brakuje mieszkań dla tych którzy chcą w nich pomieszkać dłużej niż wakacyjny tydzień. Dlatego właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy mogą przebierać w oferentach i podbijać stawkę.

W lipcu i sierpniu dużo mieszkań pozostaje zajętych przez turystów i nie dostępnych na tzw. „długi termin” dlatego wciąż można wybierać w najemcach, stawki już są ciut niższe niż w czerwcu jednak wciąż zadowalające. W drugiej połowie sierpnia część właścicieli zaczyna myśleć o zyskach z najmu również po gorącym okresie wakacyjnym i wystawia swoje lokale na rynek wynajmu długoterminowego. Duża podaż mieszkań odwraca sytuację i to najemcy mogą wybierać w lokalach. Stawki spadają i najniższe są właśnie we wrześniu, nawet pomimo, że z wakacji wracają już studenci na rok akademicki.

Warto przypomnieć, że rynek stale się zmienia i nie zawsze tak było – nie zawsze to był czerwiec.

Jeszcze kilka lat temu, kiedy najem na doby nie był tak popularny jak dziś, to właśnie we wrześniu stawki czynszów najmu szybowały do góry i był to czas żniw dla rentierów. W tym okresie, przed rozpoczęciem roku akademickiego do miasta napływały całe rzesze studentów, w akademikach ciężko było o miejsce, a prywatne domy studentów praktycznie nie istniały. Dostępność kredytów była mniejsza i zdecydowanie więcej osób wynajmowało niż kupowało mieszkania na okres studiów (teraz często zastanawiam się, czy te proporcje już się nie odwróciły- ale to jest temat na oddzielny artykuł:-). W dzielnicach z dobrą komunikacją miejską wszystko schodziło na pniu. Osoby, które poszukiwanie mieszkania na wynajem rozpoczynali we wrześniu nie mieli już w czym wybierać i musieli zaakceptować wysokie stawki za niski standard.

Zupełnie odwrotnie niż obecnie to właśnie w czerwcu było najwięcej wolnych mieszkań i najniższe stawki czynszu najmu.

Gdańsk, gdzie pracuję i o którym piszę, w przeciągu kilku lat (od Euro 2012) przeszedł niesamowitą metamorfozę. Z trochę śpiącego miasta, zamienił się w tętniącą życiem Europejską Metropolię. Dzięki inwestycją w infrastrukturę, promocję i rewitalizację dzielnic przyciągnął nie tylko turystów. Światowe firmy mają tutaj swoje siedziby i oddziały,  wraz z nimi do miasta ściągają nowi mieszkańcy (Gdańsk to jedyne miasto w Trójmieście z dodatnim przyrostem liczby mieszkańców i szacuje się, że ten trend będzie się utrzymywał w kolejnych latach ). Gdańsk stał się modny wśród turystów, których z roku na rok jest  coraz więcej ( w ubiegłe wakacje 2018 r. Gdańsk odwiedziła rekordowa liczba turystów, prawie 1,1 mln), a jak jest więcej turystów to też inwestorów chcących zarobić i prowadzić tu swoje biznesy.

To wszystko wpływa na rynek nieruchomości (w tym na rynek najmów), który ciągle się zmienia, a poszczególne trendy nastają coraz szybciej wraz ze wzrostem uczestników rynku i inwestorów.

Pracując na rynku nieruchomości wiele lat, my pośrednicy najszybciej obserwujemy zmieniające się trendy. Jeśli chcesz wiedzieć kiedy najkorzystniej wynająć swoje mieszkanie, jakie są różnice w stawkach czynszu najmu w poszczególnych miesiącach i porach, jakie są blaski i cienie wybranych strategii najmów najlepiej zapytaj doświadczonego lokalnego pośrednika. Pamiętaj o tym, że rynek nie śpi, stale się zmienia i to co było kilkanaście lub nawet kilka miesięcy temu może być już nieaktualne. Być może za rok lub dwa będę pisała podobny artykuł i czerwiec nie będzie już istotny.

PS: Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie jesteś właścicielem mieszkania na wynajem, może Cię zainteresować też: Poradnik jak znaleźć idealnego Najemcę.

Jest jeszcze jeden moment na rynku najmu kiedy można oczekiwać niższych stawek czynszu najmu i wybierać oferty związany z sezonowością, ale nie z konkretnym miesiącem, czy wiesz o czym piszę?

Sylwia Wróblewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *