Wiosenne porządki

Wiosenne porządki, czyli jak sprzedać szybciej i drożej w 3  krokach.

Jeśli minęła zima, a ty jeszcze nie sprzedałeś swojego mieszkania pora zrobić wiosenne porządki.

WSTĘP

Pewnie zaczęło się tak: „Kilka miesięcy temu, jak jeszcze śnieg zalegał na ulicach postanowiłeś sprzedać swoje mieszkanie. Powodów mogło być kilka, chęć zamiany na większe/mniejsze, inna inwestycja na oku, itp. pomyślałeś spróbuję- nie spieszy mi się – „nie mam noża na gardle”.

Posprzątałeś mieszkanie, zrobiłeś kilka całkiem niezłych fotek i wrzuciłeś ogłoszenie do internetu. Telefony się rozdzwoniły, było paru prywatnych klientów, ale głównie dzwoniły biura. Wyznając zasadę im większa konkurencja tym lepiej, nawiązałeś współpracę z całą rzeszą biur, pośredników i agentów.          Z czasem straciłeś kontrolę nad swoją ofertą, nie wiesz ile biur ją wystawia, na ilu i jakich portalach pojawia się twoja oferta. Z niektórymi agentami masz umowę współpracy z innymi już nie, jeszcze niektórzy wrzucają twoją ofertę nawet do Ciebie nie dzwoniąc, kopiując ją od innych z nadzieją, że jakimś cudem zadzwoni do nich klient, a wtedy jakoś się dogadacie…

Przestałeś kompletnie panować nad ofertą,

Twoje ładne mieszkanie z całkiem przyzwoitymi zdjęciami przewija się na każdej stronie, każdego portalu. Raz masz mieszkanie na 4 piętrze raz na 5, raz od północy raz od południa, czynsz –o rety każdy wpisuje jak chce, raz jest wanna w łazience raz prysznic, i nie ma co winić tylko pośredników, przecież większość z nich, nigdy w nim nie była, być może również TY sam się do tego przyczyniłeś- odpowiadając ostatnio ulubionym tekstem klientów z zimnych telefonów- TYLKO Z KLIENTEM,

Zima minęła. Klienci owszem przychodzili, ale składali coraz to niższe propozycje, a nieliczni pośrednicy którzy jeszcze są z Tobą w kontakcie, namawiają na kolejną obniżkę ceny „Musimy obniżyć cenę”. Zaczynasz się zastanawiać co jest nie tak, zwłaszcza, że podobne oferty, które wystawione zostały równo z Twoją już dawno się sprzedały. Powoli dostrzegasz bałagan jaki zrobiłeś, ale nie wiesz „jak to wszystko posprzątać”.

Jeśli jesteś w takim punkcie lub jeśli nie chcesz się tam znaleźć zastosuj te  3 KROKI:  jak szybciej i drożej sprzedać mieszkanie..

WIOSENNE PORZĄDKI

KROK 1.

Po pierwsze: Oczyść internet ze Spamu – którym stała się twoja oferta. Duża ilośc ogłoszeń, tej samej oferty wystawianych przez wiele biur w dłuższym czasie powoduje odwrotny efekt. Twoja oferta prawdopodobnie się opatrzyła i tak jak z reklamą w necie, klienci już jej nie dostrzegają, a ci co śledzą dłużej rynek- patrzą na nią przez pryzmat okazji (skoro tak długo się nie sprzedaje- to pewnie można dużo utargować- wiadomo, z czasem właściciel jest skłonny do większych upustów)- stąd coraz niższe porpozycje cenowe.

To zadanie „Czyszczenie Internetu” może się okazać nie takie proste.

Większość pośredników, z którymi się kontaktujesz i prosisz o  wycofanie oferty – raczej mało sobie z tego robi. Od razu po odłożeniu słuchawki zapomina o temacie, czas leci, a twoja oferta dalej „fruwa po sieci”. Mało tego – są biura, które same po pewnym czasie obniżają ceny (serio, po zniesieniu licencji mamy taki dziki rynek, wszystkie chwyty dozwolone) w nadziei, że przyciągną tym klienta, a później namówią Cię na sprzedaż.

W tej sytuacji ratunkiem może być zlecenie sprzedaży jednej kompetentnej osobie. Zapewne pośród całej rzeszy pośredników i agentów, z którymi miałeś do czynienia, jest taka osobą, o której masz dobre zdanie. Jeśli nie- to popytaj znajomych- czy mogą Ci kogoś polecić, poszukaj w internecie, poświęć czas, aby się spotkać z wybranymi osobami.

Kiedy już zdecydujesz się na współpracę z jedną osobą zapewne powie Ci co dalej robić. Uwierz, w tym zawodzie pracuje wiele utalentowanych i wszechstronnych osób, które mogą dużo dla Ciebie zrobić zwłaszcza jeśli będą widziały, że traktujesz je poważnie i że ich starania nie pójdą na marne (a to pośrednikowi gwarantuje tylko umowa wyłączna).

Jeśli jednak zdecydujesz, że chcesz dalej sam sprzedawać i udało ci się już względnie wyczyścić internet, następnym krokiem będzie „Kompletna Zmiana Twojej Oferty”.

KROK 2.

Kompletna Zmiana Twojej Oferty.

W skrócie, twoja oferta się opatrzyła, było jej za dużo i za długo internet ją pokazywał, nie jest już tak interesująca jak na początku dla potencjalnych klientów. Pomoże jej nowy wizerunek.

Twoja oferta musi wyglądać na zupełnie inną ofertę,  podobną, ale inną.

I nie chodzi o to, abyś teraz robił remont mieszkania, przestawiał ściany, wynieniał kuchnię czy łazienkę.

Kilka drobnych zmian i mieszkanie zyskuje nowy wygląd. Najszybszy i najbardziej skuteczny efekt, to zmiana zasłon i kilku dodatków. Kapa położona na wersalkę, kolorowe poduszki, nowoczesne obrazy- dają rewelacyjne efekty. Teraz jeszcze dobrej jakości zdjęcia i mamy „zupełnie nowe mieszkanie”.

Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, brakuje Ci pomysłów na nową aranżację, nie znasz też dobrego i rozsądnego cenowo fotografa wnętrz, może jednak przemyśl jeszcze raz i zdecyduj się na współpracę z jednym pośrednikiem na zasadach wyłączności – powie Ci jak i zrobi to z Tobą.

Jeśli nadal chcesz sam sprzedawać i poradziłeś sobie ze zmianą wizerunku zrób 3 krok.

KROK 3.  Zmiana Ceny

Te całe porządki kosztowały Cię dużo pracy i czasu, należy więc PODWYŻSZYĆ CENĘ – tak, to nie żart, napracowałaś się przecież, a być może poniosłeś też koszty np. na nowe zasłony, dodatki sesję fotograficzną, w takim razie:

podwyższ cenę przynajmniej do tej którą miałeś na początku, (oczywiście zakładam, że ofertowa cena była racjonalna i nie odbiegała od cen w tym rejonie i w mieszkaniach o podobnych parametrach). Jeśli nie wiesz jak właściwie oszacować cenę ofertową swojej nieruchomości, zastanów się jeszcze raz nad skorzystaniem z usług wybranego doradcy. Prawidłowo zrobi to tylko pośrednik, z którym będziesz miał umowę na wyłączność.

Twoja stara oferta, która jeszcze pokazuje się w kilku miejscach w sieci jest już przecież nieaktualna i jest teraz tłem, dla Twojej nowej oferty i szepcze potencjalnemu klientowi- podobna oferta o podobnej cenie już się przedała- także ta warta jest zainteresowania)…, szybko kupię te mieszkanie….

Do dzieła, pora sprzedać mieszkanie na wiosnę 🙂

To tylko kilka porad, tak naprawdę z ofertą należy ciągle pracować by uzyskać pożądany efekt- a to najlepiej zrobi  fachowiec. Nawet jak zrobiłeś wszystkie 3 kroki sam nadal warto skorzystać z usług profesjonalisty.

Jeśli moje porady wcielisz w życie- koniecznie mi o tym opowiedz, napisz lub zadzwoń do mnie.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, nie wahaj się, chętnie podzielę się z Tobą swoją wiedzą i doświadczaniem.

Sylwia Wróblewska,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *