Inwestycja w nieruchomości na wynajem: pośrednik ma najlepsze oferty

W czasach, kiedy oprocentowanie lokat bankowych oscyluje w granicach 1-2 proc., coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł lokowania oszczędności. Jeśli mamy więcej pieniędzy, atrakcyjną i bezpieczną inwestycją będzie zakup mieszkania lub lokalu usługowego na wynajem. Warto wtedy skorzystać z pomocy pośredników, którzy oprócz fachowej wiedzy, posiadają też unikalne oferty nieruchomości.

Obecnie obserwujemy bardzo duży popyt na kompaktowe jedno- i dwupokojowe mieszkania. Większość transakcji przeprowadzana jest za gotówkę, co świadczy, że pieniądze na sfinansowanie inwestycji są po prostu wyjmowane z banków i lokowane w nieruchomości. Rentowność takiej inwestycji to nawet 6 proc. w skali roku, a w razie potrzeby, wycofanie środków też nie stanowi większego problemu, ponieważ małe mieszkania w dobrych lokalizacjach sprzedają się stosunkowo szybko.

Lokale użytkowe również w cenie

Alternatywą dla rynku mieszkań są lokale użytkowe. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza lokale skomercjalizowane, w których funkcjonują np. Żabki, Fresh Markety czy apteki, a także małe centra handlowe. Przy takiej inwestycji możemy liczyć nawet na 8/10-letni okres zwrotu.

W ostatnim półroczu przeprowadziliśmy kilka transakcji sprzedaży skomercjalizowanych obiektów z podpisanymi długoletnimi umowami najmu, gdzie nowy nabywca wchodził w prawa poprzedniego właściciela. Kupując taki lokal jesteśmy w stanie na 5-10 lat do przodu oszacować bardzo dokładnie nasz przychód oraz w jakim czasie inwestycja się zwróci. Ryzyko, że trafimy na nieuczciwego najemcę (co zdarza się nie tak rzadko na rynku mieszkań) jest małe, bo umowy zazwyczaj podpisują duże, stabilne sieci handlowe, które gwarantują terminowe płatności czynszu.

Nie ma też obawy o dewastacje, bo najemca sam dostosowuje lokal pod swoją działalność. Krótko mówiąc, nasze zaangażowanie jest minimalne i ogranicza się zazwyczaj do opłacenia podatku od posiadanej nieruchomości. Dlatego obserwujemy coraz większe zainteresowanie takim produktem, zwłaszcza, że ceny są porównywalne z inwestycją w mieszkanie.

Nie wszystkie oferty są jawne

Jednak obrót takimi nieruchomościami odbywa się nieco inaczej, niż mieszkaniówką. Część ofert nigdy nie trafia na portale, a bezpośrednio do wybranych klientów biur nieruchomości i agentów specjalizujących się w komercji.

Powodów jest kilka. Po pierwsze, właściciele lokali nie chcą pokazywać szeroko oferty, aby nie wprowadzać niepotrzebnego niepokoju u najemcy i jego pracowników (często najemca nie wyraża na to zgody). Pełna ekspozycja oferty w tym przypadku wręcz wydłuża sprzedaż, a lokal traci na swojej atrakcyjności oraz przyciąga dużo przypadkowych osób. A co najważniejsze, w sprzedaży lokali z najemcami chodzi o przeprowadzenie transakcji szybko i dyskretnie, a taką może zagwarantować tylko zaufany doradca, zajmujący się obrotem lokalami. Można powiedzieć, że jest to towar ekskluzywny, dostępny dla wąskiego grona klientów.

Biura nieruchomości mają też swoich stałych klientów-inwestorów i w pierwszej kolejności to im przedstawiają najciekawsze oferty, a te szybko znajdują docelowego klienta. Chcąc zainwestować w zakup lokalu z najemcą warto przejrzeć profile biur, poczytać branżowe artykuły, podzwonić i umówić się na spotkanie z doradcą. Nie zawsze w sprzedaży jest akurat odpowiedni produkt w oczekiwanej cenie, lokalizacji i o poszukiwanym profilu. Nawiązując wcześniej kontakt z pośrednikiem możesz być pewny, że gdy taka oferta się pojawi, zostaniesz o niej poinformowany jeszcze zanim trafi na rynek – o ile w ogóle kiedykolwiek tam trafi.

Autor:
Sylwia Wróblewska, red Gratka.pl
artykuł dostępny również: http://www.gratka.pl/mieszkam/artykul/inwestycja-w-nieruchomoci-na-wynajem-posrednik-ma-najlepsze,3699490,art,t,id,tm.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *